Zımbırtılar

Oyuncak Askerler ile Adolf Hitler’in İlişkisi

İstanbul Oyuncak Müzesine gittiğimde tarih kokan oyuncaklara hayran kaldım. Kimisini televizyonda gördüğümüz kimisini ise büyüklerimizden dinlediğimiz oyuncakları görmek oldukça heyecan vericiydi.
Önceki üniversite lisans programım (tarih bölümü) dolayısıyla tarihi olayları anlatan oyuncaklar her zaman ilgimi çekmiştir. Müzede gördüğüm, ‘Star Wars’ için yapılmış ilk oyuncaklardan, ‘teneke arabalara’ kadar onlarca oyuncak ziyaretçileri selamlıyordu.


Müzeyi gezerken ilgimi en çok çeken oyuncak ise ‘plastik asker’ idi. Çünkü 90’ların sonunda çocuk olan bende bu askerlerden yaklaşık yüz tane bulunmaktaydı. Dönemin gazeteleri bu oyuncakları hediye olarak veriyordu. Aynı zamanda mahalle bakkallarında da satılmaktaydı.
Benden iki yaş büyük erkek kardeşim plastik askerler ile arkadaşlarıyla maalesef ‘savaş oyunları’ oynar ve kendilerine göre strateji belirlerdi. Bir nevi onlar için satranç gibiydi. Kimisi de plastik askerlerden 11’er tane seçip futbol oynatır, “Şifo Mehmet’ler, Bülent Korkmaz’lar sokakları süsler” elimize geçerse biz kızlar da ‘evcilik’ oynatır ve elinde silah, ayak tabanları yapışık askerler aile fertleri olurdu.


Oyuncak askerin tarihini araştırınca aslında bizim düşündüğümüz kadar masum olmadığını gördüm.


“1932 yılında Hitler tarafından sonraları meşhur olacak ve dünyaya yayılacak ‘Barbie’ bebekleri üretecek olan fabrikaya verilen talimat ile oyuncak askerler üretilir. Hitler, daha başlamasına 13 yıl olan 2. Dünya Savaşı’na çocuklar ile çoktan başlamıştı bile. 1933 yılında piyasaya sürülen oyuncaklar o zamanlarda 8-10 yaşlarında olan çocukların hayatına girmişti. Çeşit çeşit askerler, bazıları ellerinde bomba, bazıları ise yaralı arkadaşlarını omuzlarında taşıyordu. Savaşın iki tarafı, galip ve mağlup, dost ve düşman çocukların zihinlerine daha savaş başlamadan işliyordu.


Plastik askerler ile büyüyen çocukların ne kadarı SS subayları içerisinde yer aldı bilinmez fakat bu propagandanın işe yaradığından kuşku yok.


Oyuncaklar ve şimdi günümüz çağında çocukların oynadığı dijital oyuncaklar çocukların gelişimi ve gelişirken de bilinçaltlarının etkilenmesi üzerine plastik askerler çarpıcı bir örnektir.

Yazar hakkında

Makaleleri

1990'in yaz ayında Istanbul'da işçi ve emekçi bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. 99 depremine kadar Istanbul'da kalıp, daha sonra baba memleketi olan Ordu'ya göç etmek durumunda kaldım. Ortaokul öğrenimime burada devam edip, Ordu Anadolu Öğretmen Lisesi'ne 2004 yılında girmeye hak kazandım. Liseden sonra 2008 yılında Eskişehir Anadolu Universitesi Özel Eğitim Öğretmenliği Programina yerleştim. 2012 yılında mezun olup bir yıl Izmir'de Özel bir kurumda öğretmenliğe başladım. Ardından döngüyü tamamlayıp Istanbul'a 13 yıl sonra geri geldim ve halen devam eden Kamu kuruluşunda öğretmenliğe başladım.
Benzer Yazılar
Zımbırtılar

Rüyada Tabak Görmek

Rüyada tabak görmek, genelde iyiye yorumlanır. Rüyada temiz bir tabak gören kimse çok para…
Devamını oku
Zımbırtılar

Rüyada Tavuk Görmek

Rüyada tavuk görmek iyiye işarettir. Çünkü tavuk emeği ve kazancı simgeler. Rüyasında…
Devamını oku
Zımbırtılar

Boston Katliamı'nı Resmetmek Ne Kadar Önemli?

Belki bu resim size bir yerden tanıdık geliyor olabilir. Kırmızı giysili askerlerden oluşan…
Devamını oku
BLOG ABONELİĞİ
Gündemden Haberiniz Olsun
Yazı+ aboneliğinizi hemen şu anda ücretsiz olarak başlatabilir ve yeni yayınlanan tüm yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir