1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Rot Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?


Rot ayarı, direksiyon ile aynı yönde hareket ederek; ön lastiklere yön veren ayrıca ağırlığı her tarafa eşit bir şekilde dağıtan ayardır.

Rot ayarı, direksiyon kabiliyetini ve sürüş kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Direksiyon ile aracın ön lastiklerinin aynı yönde hareket etmesini sağlayan bu ayar, tekerler arasındaki açı farkının olmamasını sağlar.

Rot ile bağlantı bir kavram olan balans ise aracın tekerleklerinin arasındaki açıların birbirine eşit olması demektir. Güvenli bir sürüş deneyimi için rot ayarı ve doğru balans oldukça önemlidir.

Doğru Rot Ayarı Nedir?

Güvenlik için oldukça önemli olduğunu söylediğimiz rot ayarı, sürüş sırasında aracın sağa veya sola kaymasını engeller. Ayrıca dönüş sırasında aracın tekerleklerinden ses gelmesi rot ayarının doğru yapılmamış olmasından dolayıdır. Eğer ayar çok kötü yapıldıysa, sürüş sırasında araç anlık olarak savrulabilir.

Son olarak yanlış yapılmış ayar sonrasında aracın lastikleri çok kısa sürede yıpranarak kullanılmaz hale gelebilir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracınızın balans sorunu olduğunu düşünüyorsanız, en doğru şekilde rot ayarı nasıl yapılır merak ediyor olabilirsiniz. Adım adım incelemek gerekirse rot ayarı şu şekilde yapılabilir;

– İlk olarak aracınızı istasyona yerleştirin.

– Uzmanlardan doğru bir araştırma yapmalarını isteyin. Uzman kişiler, kullandıkları sensör yazılımları ile derece farkını inceleyeceklerdir.

– Açı farkı bulunduktan sonra aracın tekerlekleri doğru ayara getirilir ve işlem tamamlanır.

Ayrıca rot ayarı her 10 bin kilometrede bir yağ değiştirme işlemi ile birlikte yapılmalı ve asla ihmal edilmemelidir. Olası bir ihmal can ve mal kayıplarına yol açabilir.

Yorum Yap