1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Rus Arama Motorları


Rus arama motorları hakkında içeriğimizi en çok kullanılan ve bilinen rus arama motoru ve teknoloji şirketlerini sizlere tanıtacağız. Rus arama motorları Google’dan sonra en popüler ve bu alanda yatırım yapan şirketler arasında yer alıyor diyebiliriz. Rusya’da en çok kullanılan arama motorları hangileri? Bu arama motorlarını geliştiren şirketler kimler? gibi birçok soruya bu içeriğimizde yanıt bulacaksınız.

Herkesin tahmin edebileceği gibi sektöründe ülkeye en hakim olan arama motoru şirketi Yandex‘tir. Rus arama motorları konusunda sadece Yandex değil birçok şirket hizmet veriyor. Bu içeriğimizde Rusya’da en çok kullanılan arama motorlarının ilk 20 sıralamasını sizlerle paylaşacağız. Fakat sıralamaya geçmeden önce Yandex’in neden Rusya’da piyasaya hakim olmasından ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Rus Arama Motorları
Rus Arama Motorları

Rus Arama Motorları

Rus arama motorları sıralamasında birinci olan Yandex nedir, ne gibi özellikleri bulunuyor. Kullanıcılar tarafından bilinmeyen özellikleri nelerdir bunlardan bahsedelim.

  • Yandex

Rus arama motoru konusudan en iyi ve piyasaya hakim olan Yandex, yapılan araştırmalara göre Rusya’nın yaklaşık olarak %50’si tarafından kullanılıyor. Bu oran Google ile kıyasladığımızda kendi ülkesinde ciddi kullanımını gösteriyor diyebiliriz. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda Yandex arama motoru, Google’a göre daha iyi ve hızlı hizmet verdiği düşünülüyor.

Yandex’in en iyi özelliklerinden biri kullanımının kolay olması ve kullanıcı deneyimine uygun olarak tasarlanması diyebiliriz. Google ile özellik olarak kıyasladığımızda neredeyse aynı imkanları sağlıyor. Bunların içerisinde trafik, görsel, çeviri, haber gibi özellikleri bulunuyor.

Rus arama motorları arasında ciddi anlamda kullanılan Yandex, Türkiye pazarının da yaklaşık olarak %15’ine hitap ediyor.

Rusya’da Arama Motoru Kullanım Oranları

Rus arama motorları konusunda yapılan araştırmaya göre, 1997 yılından bu yana Rusya’da en çok kullanılan arama motoru Yandex’ti. Fakat Google 2006 yılında Rusya pazarına ciddi yatırımlar yaptıktan sonra Yandex ikinci sıraya düştü.

Rus Arama Motorları Kullanım Oranı
Rus Arama Motorları Kullanım Oranı
  • En iyi rus arama motorları (en çok kullanılan)

Google.ru – %49.13 kullanım oranına sahip.
Yandex.ru – %46.16 kullanım oranına sahip.
Mail.ru – %2.73 kullanım oranına sahip.
Pam6nep – %0.74 kullanım oranına sahip.
Bing.ru – %0.26 kullanım oranına sahip.

Teknoloji alanında daha fazla bilgi sahibi olmak ve sizin için hazırladığımız yazıları incelemek için tıklayınız.

Yorum Yap