1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Saç Uzatmak için Bazı Bitkisel Yardımcılar


Saç dökülmesi birçok erkek ve kadının ortak sorunudur. Genetik ve vitamin eksikliklerinden hormon değişikliklerine kadar saçınızın dökülmesinin birçok nedeni mevcut. Tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da saçların incelmesine veya dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç uzatmak için bazı bitkilerin saç dökülmesini yavaşlatabileceğini veya yeni büyümeyi desteklemeye yardımcı olabileceğini görülmektedir. Bununla birlikte, araştırmaların çoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığını not etmek önemlidir. İnsanlar üzerindeki etkinliklerini kanıtlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bitkisel ilaçların saçınızın uzamasını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Özellikle saç dökülmeniz tıbbi bir durumdan kaynaklandığını tahmin ediyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşün.

Bitkisel Saç Yağları

Saç tonikleri olarak da adlandırılan saç yağları, taşıyıcı yağ bazında karıştırılmış bitki özleridir. Bazı saç yağları, birden fazla bitki ve taşıyıcı yağ içerir.

Bitkisel yağlar yapmak için kullanılan popüler taşıyıcı yağlar şunlardır:

 • hindistancevizi yağı
 • tatlı badem yağı
 • ceviz yağı
 • zeytin yağı
 • Mineral yağ
 • jojoba yağı
 • buğday tohumu yağı

Bitkisel saç yağlarında kullanılan bazı otlar şunlardır:

 • Çin ebegümeci ( Hibiscus rosa sinensis ): Çin ebegümeci, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Yenilebilir, canlı çiçekleri genellikle bitki çayı yapmak için kullanılır. Hibiskusun saç köklerini uyarmaya, folikül boyutunu artırmaya ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir .
 • Brahmi ( Bacopa monnieri ): Bacopa olarak da adlandırılan Brahmi, Ayurveda tıbbında kullanılan sürünen bir bitkidir. Saç büyümesinden sorumlu proteinleri aktive ettiği düşünülen alkaloidleri içermektedir.
 • Jatamansi (Nardostachys jatamansi ) :Jatamansi, rizomları saç büyümesini hızlandırabilen küçük bir çalıdır.
 • Ginseng ( Panax ginseng ): Ginseng, saç dökülmesi de dahil olmak üzere birçok durum için yıllardır bilinen doğal yollardan biridir.

Nasıl Kullanılır?

Bazı saç yağları, şampuan veya saçta durulanmayan bakım şeklinde kullanılmak üzere formüle edilmiştir. Bu nedenle üreticinin talimatlarını dikkate alın. Etiket, nemli veya kuru saça uygulanıp uygulanmayacağını size bildirecektir. Temiz eller ile saç yağını kullanarak doğrudan saç derinize masaj yapın ve belirtilen şekilde durulayın.

Bitkisel Kremler

Bitkisel kremler, bitki ile aşılanmış yağlardan ve sudan yapılır. Bitkisel merhemlerden daha az yağ ve daha fazla su içerirler ve cildiniz tarafından kolayca emilirler.

Bitkisel kremler yapmak için kullanılan bazı otlar şunlardır:

 • Küsküt ( Cuscuta refleksa Roxb ): 5a (5 alfa) redüktaz enzimini inhibe ederek steroid hormonlarının neden olduğu alopesi tedavisinde yer alır.
 • Acı elma ( Citrullus colocynthis ): Acı elma, Ayurveda’da kullanılan, meyve veren bir bitkidir. Kurutulmuş meyve özü saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır. Acı elma, saç büyümesini başlattığı düşünülen bileşikler olan glikozitler içermektedir.
 • Sahte papatya ( Eclipta alba ): Sahte papatya, Ayurveda’da saç büyümesini artırmak için kullanılan bir bitkidir. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre, sahte papatya saç köklerini uyarmaya yardımcı olur.
 • Gece çiçek açan yasemin ( Nyctanthes arbortristis ): Bu küçük çiçekli çalı, Güney Asya’ya özgüdür. 2016 araştırmasına göre; gece çiçek açan yasemin, sıçanlarda saç büyümesini başlattı ve alopesi (saçkıran) hastalığına karşı etkili olabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Temiz ellerle saç kremini saç derinize masaj yapın veya üreticinin talimatlarına göre saç diplerinden uçlarına kadar uygulayın.

Son Olarak

Bitkisel ilaçlar tam olarak bir saçı yeniden çıkaramayabilir. Saç uzatma hissi olduğunu iddia eden bitkisel ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Araştırmalar; bazı bitkilerin saçı güçlendirmeye, kafa derisi sağlığını desteklemeye, saç kalınlığını iyileştirmeye veya saç büyüme döngüsünü uyarmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yine de, bitkisel ilaçlar ana saç uzatma tedavisi haline gelmeden önce insanlar üzerinde daha fazla klinik denemeye ihtiyaç bulunmaktadır.

Her türlü bitkisel saç ürünü, herhangi bir bitki kullanılabilir. Ancak araştırmalarda kullanılan şifalı otları içeren reçetesiz saç uzatma ürünlerini bulmak zor olabilir. Doktorunuz, ihtiyaçlarınıza en uygun ilacı bulmanıza yardımcı olabilir.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Tedavi seçenekleriniz konusunda size rehberlik edebilir ve sonraki adımlar konusunda size tavsiyede bulunabilirler.

Bültenimize Katılın

Yayınlanan içeriklerimizden ilk siz haberdar olmak ve gündemi yakın takibe almak için web sitemize buradan abone olabilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın…

Ürün incelemeleri, tanıtım ve teknoloji ağırlıklı Youtube kanalımıza buradan erişebilirsiniz.

Yorum Yap