1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sivilce ve Sivilce İzleri İçin Maske


Sivilce izlerini geçirmek için kullanılan çok fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları evde de yapılabilir ve doğal yöntemlerdir. Doğal oldukları için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu konuda en güçlü seçenekler ise maskelerdir. Şimdi sizlere birkaç ev yapımı maske önerisinde bulunacağız. Bu makalede bulunan maske tipleri sivilce ve sivilce izleri için maske tipleridir.

Cildin bakterilerden arındırılması ve gözeneklerin temizlenmesi, sivilcelerin ve sivilce izlerinin geçmesi açısından çok önemlidir. Bu iki durumu gerçekleştirdiğiniz zaman tüm sivilce problemlerinizden de kurtulmuş olursunuz. Bazı meyve ya da sebzelerin içeriğinde yer alan vitaminler de cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağladığı için sivilcelerin geçmesi konusunda size yardımcı olurlar. İlk olarak limondan söz edeceğiz. Limon, asidik olduğu için sivilcelerin köküne kadar temizlenmesini sağlar. Limon içeren maskeler kısa sürede cildinizin normale dönmesini sağlayacaktır. Ancak cildi kuruttuğu bilindiği için limon seçeneğinin kuru ciltli kişiler tarafından kullanılması önerilmemektedir. Eğer cildiniz kuruysa ve sivilce problemi yaşıyorsanız yazımızın devamında size uygun yöntemlerden de bahsedeceğiz.

Limon kadar etkili olan başka bir seçenek de tarçındır. Şimdi size bu iki malzemenin de yer aldığı bir maske tarifi vereceğiz. 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı bal ve 1.5 çay kaşığı limon suyu kullanarak hazırlayacağınız maskeyi temiz cildiniz üzerinde kullanarak çok kısa bir süre içerisinde sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz. Tarçın ve limonun bu konuda ne kadar faydalı olduğundan zaten söz etmiştik. Bunlara ek olarak maskede yer alan bal da oldukça faydalıdır. Bu maskeyi haftada iki kere kullanabilirsiniz.

Kuru ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir maske olan yumurta akı maskesi de sivilceler üzerinde olumlu bir etki göstermektedir. Kil ve yumurta akını karıştırarak yapacağınız bu maske sayesinde sivilce görünümü en aza iner. Eğer düzenli kullanırsanız sivilce izlerinizin yok olmasını da sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sadece yumurta akını da maske olarak kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera sadece gerginlik izlerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda akne izlerini etkili bir şekilde tedavi eder. Aloe vera, sivilce ve sivilce izlerini başarılı bir şekilde ve doğal olarak iyileştirmeye yardımcı olan anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, sıkılaştırıcı, pıhtılaştırıcı operatör ve ağrı engelleyici, canlandırıcı hücre gelişimi ve skar azaltıcı özelliği gibi birçok özelliği içerir. Aloe vera, polisakkaritler ve gibberellinler adı verilen hormonlara sahiptir ve aynı şekilde anti-bakteriyel olarak da çalışır ve sivilceleri getiren mikropların öldürülmesine yardımcı olur. Ayrıca beyaz nokta ve siyah uçları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, akne izlerinin iltihaplanmasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Bu maskeyi yapmak için aşağıdaki adımları ve adım adım talimatları uygulayın.

Malzemeler:

– Saf limon suyu

– % 100 Aloe Vera jeli

Yöntem:

– Öncelikle limon suyu ve aloe vera jelini bir blendıra ekleyin.

– Sonra, 1 dakika boyunca karıştırın ve maskeyi yüzünüze uygulayın ve oturmasına izin verin.

– Yaklaşık 10-15 dakika sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici kullanarak yüzünüzü nemlendirin

– Kalanını serin bir yerde saklayın ve haftada üç güne kadar bu yüz maskesini tekrarlayın.

Elma Sirkesi Maskesi

Sivilce izleri için en iyi yüz maskelerinden biridir. Bu maskeyi yapmak için, elma sirkesi, yeşil çay, bal ve şeker gibi dört malzemeyi hazırlamanız gerekir. Elma sirkesi alfa hidroksil asitlerden oluşur; bu asitler cildi temizler, kirleri uzaklaştırmaya, bakterileri ve emici olarak fazla yağ sıkışmasını sağlar. Ayrıca, elma sirkesi cildin PH seviyesini düzeltmek, lekeleri tedavi etmek ve gözeneklerinizi kapatmak için yararlıdır. Bal, nemlendirici, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve hepsi balın akne izleri için mükemmel bir bileşen haline gelmesini sağlar. Artı, bal, antienflamatuar nitelikleri sayesinde akneler ve sivilcelere bağlı cilt kızarıklığı ve iltihap için iyi hareket edebilir. Yeşil çay, zararlı serbest radikallerle mücadele etmenize yardımcı olan antioksidanlarla dolu ve size parlak cilt sağlayan bir bitkidir . Son madde şekerdir ve ölü cildi yok eden ve hücre yenilenmesini arttıran glikolik asit içerir.

Malzemeler:

– 1 yemek kaşığı elma sirkesi

– 2 çay kaşığı yeşil çay

– 5 çorba kaşığı şeker

– 1 tatlı kaşığı bal

Yöntem:

– İlk başta, elma sirkesini bir kapta boşaltın ve yeşil çayı bu kaba ilave edin. Daha sonra 5 çorba kaşığı şeker ile karıştırın. Son olarak, o kasenin içine bal ekleyin.

– Şimdi bu karışımı, kalın tutarlı bir macun oluşturana kadar karıştırın.

– Bu macunu cildinize pamuklu bir bezle uygulayın. Ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve cildinize kan dolaşımını artırmak için hafifçe birkaç dakika masaj yapın.

– Maskeyi ılık su yardımı ile durulamadan önce yaklaşık 15 dakika açık tutun. Görünür sonuçları görmek için haftada bir veya iki kez bu maskeyi takip edin.

Bahsettiğimiz maskelerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak en verimli sonuç için mutlaka beraberinde bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederiz. Nemlendirici seçimi yaparken cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir yoksa herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Yorum Yap