1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Nokta Çıkmasını Nasıl Engelleyebiliriz?


Siyah nokta, cildinizdeki foliküllerde bir tıkanıklık olduğunda ortaya çıkmaktadır. Her folikül bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ, cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü deri hücreleri ve yağlar deri folikülünün açıklığında toplanır ve komedon olarak adlandırılır. Açıklık tıkandığında, cilt tepki vermeye başlar. Vücudun reaksiyonu, hücreler tarafından üretilen sebum, bakteri ve keratinin bir araya gelmesiyle oluşan sivilceye yol açar.  Siyah nokta ve beyaz nokta aslında aynı şeydir. Siyah noktalar daha sık burun ve yanaklarda ortaya çıkarken, sırt, kol ve göğsünüzde de siyah noktalar oluşabilir.

Siyah noktalara sahip olmak tamamen normaldir hepimizde vardır ancak özellikle yüzünüzde veya vücudunuzun diğer görünür kısımlarında ortaya çıkıyorlarsa onları görmek üzücü olabilir. Ancak bunlar, vücudunuzun yağları ve ölü deri hücrelerini dışarı attığının bir işaretidir. Siyah noktaların ve beyaz noktaların tehlikeli olmadığını ve yalnız bırakılırsa kansere dönüşmeyeceğini unutmamak önemlidir. Basit bir evde tedavi, siyah noktaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

1. Uygun cilt bakımı: Bu, cildinizi temiz, nemli tutmayı ve onu tahriş edebilecek diğer ürünlerden uzak tutmayı içerir. Kirden kurtulmak için yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkayın. Yağlı cildiniz varsa, cildi kurutmadan fazla yağı gidermek için salisilik asit veya glikolik asit içeren sabunsuz temizleyiciler kullanın. Temizleyiciniz de yağsız olmalıdır. Ölü cilt hücrelerini atmak için yıkadıktan sonra peeling sabunu kullanın. Hafif bir fırçalama, siyah noktalara neden olan yağları ve diğer kalıntıları temizleyerek siyah noktaların azaltılmasına yardımcı olabilir.

2. Stresi azaltın: Stres, daha fazla sebum üretmenize neden olabilir ve bu da siyah noktalara ve diğer lekelere neden olabilir.  Yüzünüzü fırçalarken veya durularken derin nefes alın ve rahatlamaya çalışın. Yağları ve gözeneklerdeki birikintileri gidermek için nazik bir ovma hareketiyle güzel bir yüz yıkama yapın.

3. Yağlı ürünlere ara verin: Çok fazla yüz temizleyici ve nemlendirici kullanıyorsanız, bir süre yağsız formüle geçmeyi deneyin. Bu zor olabilir çünkü çoğu cilt bakım formülü bir tür yağlar içerir. Bunun yerine, ciltteki fazla yağı gidermek için alkol bazlı bir toner veya yumuşak bir temizleyici kullanın.

4. Sert ovmalardan kaçının: Salisilik asit gibi kimyasallar içeren ovucular, gözeneklerden doğal yağları çıkardıkları için cildinizi daha hassas ve lekelere meyilli hale getirebilir.

5. Gözenek sıkılaştırıcı bir losyon kullanın: Gözenekleri küçültmek ve siyah noktaları gidermek için Neutrogena gibi gözenek sıkılaştırıcı bir losyon kullanın. Bu ürünler eczanelerde ve marketlerde satın alınabilir.

6. Cildinize nazik davranın: Cildinizi tahriş edebilecek ve sivilcelere karşı daha duyarlı hale getirebilecek peeling veya benzeri ürünler kullanmaktan kaçının.

 Evde Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulunur? 

Parmağınız ve başparmağınız arasındaki noktaya en yakın cildi alın. Eğer varsa, bir büyüteç kullanmak isteyebilirsiniz. Kıl folikülünden irin çıkana kadar parmaklarınızla hafifçe sıkın. Bu acı veriyorsa, yapmaya devam etmeyin. İrin sıkıldığında, kıl folikülü daha az iltihaplanır ve büzülmesine neden olur. 

Tüm pusları çıkardıktan sonra, hafifçe sıkmaya devam edin. Günde kaç kişinin yüzünde siyah nokta olması can sıkıcı. Eğer öyleyse, hemen onlardan nasıl kurtulabileceğinize dair kısa bir rehber. Önce ılık sabunlu suyla yıkayın ve gözenekler temizlenene ve kir ve yağdan arınmış olana kadar yüzünüze hafif temizleyiciler sürün.

Bitirdikten sonra, gözenekleri temizlemek ve bir sonraki tedaviyi emmek için yüzünüzde yumuşak bir toner kullanın. Sivilce temizleyici, sivilce lekesi tedavisi veya sivilce lekesi nemlendiricisi kullanmayı seçebilirsiniz.  Hangisini seçeceğiniz size kalmış. Ancak, cilt tipinize uygun bir şey bulursanız en iyisi olur.

Yorum Yap