1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Sosyal Medya Hesaplarınızı Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?


İnternet çağında yaşadığımız şu dönemde hemen hemen herkesin kendisine ait bir hesabı bulunmaktadır. Facebook, Instagram, Snapchat gibi sosyal mecralar bunlardan bazıları olarak gösterilebilir. Sosyal medya kişinin tercihine bağlı olarak hayatımızdan parçalar paylaştığımız bir alandır. Hatta kimimiz kendi işletmesini sosyal mecralara taşıyor kimimiz alışveriş yaparken sosyal medyadan faydalanıyor. Sosyal medya kullanan herkesin genel korkusu hesabını çaldırmaktır. Her ne kadar siber suç olarak geçse de ne yazık ki kullanıcılar hesaplarını çaldırabiliyor. Kişisel verilerinizin bulunduğu bu alanda, sosyal medya hesaplarınızı güvende tutmak büyük önem arz ediyor. Sosyal medya hesaplarınızı güvende tutmak için yapılması gerekenleri sizin için derledik.

1-) Güçlü Bir Parola Belirleyin

Hesabınızı ele geçirmeye çalışanların tahmin edemeyeceği parolalar kullanın. Parolanızda en az bir sesli, bir sessiz, rakam ve büyük küçük harf bulundurmanız güçlendirmeniz için oldukça önemlidir. Hesabınızın şifresini kırmak için bilgisayarlar çeşitli kombinasyonlar oluşturur ancak şifrenizi belirlerken özellikle doğum tarihiniz, adınız, soyadınız ve yaşadığınız yerin adı, plakası gibi ifadelerden uzak durmanız da yarar var çünkü bu ifadeleri kullandığınız parolalar kolayca çözülebilir.

2- İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirmelisiniz

İki adımlı kimlik doğrulama özelliği birçok sosyal medya platformunda bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken uygulama ayarlarına giderek özelliği etkinleştirmektir. Bu özellik kimliğinizi doğrular, hesabınıza biri girmeye çalışırsa hesabınıza bağlı cep telefonu veya e-posta adresine kod gönderir bu da hesabınıza girmeye çalışanları engellemek için oldukça etkili bir yoldur. Unutmayın ki cep telefonunu hesaba bağlamak e-postadan daha güvenlidir çünkü bazı insanlar zor da olsa e-posta hesaplarınıza dahi sızabilir.

3-) Her Bağlantıya Tıklamayın

İnternet sitelerinde karşılaştığınız bağlantılar sizi güvensiz ağlara yönlendirebilir. Her bağlantıya tıklamamaya özen gösterin. Bağlantıya tıkladığınızda hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyorsa bu tür sitelerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Sosyal Medya Güvenliği

4-) Zorunda Kalmadıkça Uygulamayı Kullanmaya Çalışın

Sosyal medya platformlarının hem uygulamayla girişi hem de web üzerinden girişi mevcuttur. Ancak web üzerinden girdiğinizde bilgileriniz kaydedilebilir. Hesaplarınıza daha çok uygulama üzerinden girmeye çalışın ve web sitesinden girmek durumunda kaldıysanız siteyi kapatmadan önce çıkış yapmayı kesinlikle unutmayın. Çıkış yapmadığınız sürece hesabınız açık kalacaktır. Bu durum başka cihazlardan giriş yaptığınızda da geçerlidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız çıkmadan önce hesabınızdan çıkış yaptığınızı kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde hesabınız açık kalacaktır.

5-) Hesap Etkinliklerini Kontrol Edin

Sosyal medya hesaplarınız ne zaman nerden giriş yaptığınızı, yorumlarınızı ve beğenilerinizi kaydeder, bu sonuçları ayarlardan ulaşabilirsiniz. Hesap etkinliklerini sık sık kontrol etmelisiniz başka cihazlardan giriş yapıldı mı, sizden habersiz bir yorum ya da beğeni yapıldı mı hemen öğrenebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız şifrenizi hemen değiştirmeli ve hesap bilgilerini kontrol etmelisiniz.

6-) Her Uygulamaya Hesabınızı Bağlamayın

Sosyal medya hesaplarının analizi, takip-takipçi sayısı bilgisi vb. için piyasada birçok uygulama çıkmıştır. Ancak bu uygulamaları kullanabilmeniz için hesabınızı bağlamanız gerekmektedir. Hesabınızı uygulamaya bağladığınız taktirde uygulamanın hesabınıza sızmasına neden olabilirsiniz. Bu durum her uygulama için geçerli değil ancak tedbir almak gereklidir.

Unutmayın ne kadar internet çağında yaşıyor olsak da kişisel bilgilerinizi sosyal mecralarda paylaşırken bir kere daha düşünmekte yarar var.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir