1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Spordan Önce Kahve İçmek Zararlı Mıdır?


Kahvenin sayısız faydaları olduğu hep söylenmektedir. Her yaştan insan kahve içmeyi sever, kahvenin enerji verme özelliği ve tadı insanların kahveyi sevmesindeki nedenlerden yalnızca birkaçıdır. Özellikle spor yapan bireyler erken kalkmakta zorluk çektiği için kahve içme gereksinimi duyarlar. Ancak spordan önce kahve içmek insanlarda tedirginlik oluşturabilir. Spordan önce kahve içmek sanıldığının aksine oldukça faydalıdır. Etkili ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan kahve, spor yapan bireyler tarafından çokça tercih edilmektedir. Kahve içmek özellikle spor yapanlar için yağ yakılmasını hızlandırır ve metabolizmayı düzene sokar. Dikkat edilmesi gereken bir husus da spor yapmadan en az 30-35 dakika önce içilmesidir. Kahve içmeyi çok abartmamak şartıyla spordan önce içilmesinin bir zararı yoktur. Bilakis birçok faydası bulunmaktadır, işte bunlardan bazıları;

1-) Spordan Önce ve Sonra İçilen Kahve Kan Dolaşımını Düzenler

Daha verimli bir spor için kaslarınıza daha fazla oksijen gitmesi gerekir. Bunu sağlayan besin de kahvedir. Japonya’da yapılan araştırmalar gösteriyor ki kahve içildikten sonraki 75 dakika boyunca kan dolaşımının %30 daha hızlı olduğu kanıtlanmıştır.

2-) Kahve Kasları Korur

Yapılan araştırmalar sonucunda gereğince alınan kafeinin, kasları koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bol miktarda kafein içeren kahve, kasları korumakla kalmıyor aynı zamanda kas gücünü kaybetme süresini de uzatıyor.

Kahve

3-) Yağ Yakımını Hızlandırıyor

Kahve, spor yapılmadan yaklaşık yarım saat önce içildiğinde metabolizmayı hızlandırır, açlık hissini azaltır ve egzersizlerde daha çok kalori yakmanızı sağlar.

4-) Spor Ağrılarını Azaltır

Yoğun egzersizlerden önce içilen şekersiz kahvelerin, spor sırasında oluşan ağrıları azalttığı; ayrıca oluşma riskini de azalttığı biliniyor.

Kahve Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kahvenin birçok yararı bulunmasının yanı sıra bazı zararları da olabilir.

1-) Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kahve tüketiminde aşırıya kaçmak da vücudunuza zarar verebilir. Kahve tüketiminde kendinize sınırlar belirlemelisiniz. Her insan için değişkenlik gösteren bu sınır yaş ve kilo sınırına göre ayarlanabilir. Kilonuza göre içeceğiniz kahve miktarı kilo başına 6 mg olarak belirlenmiştir.

2-) Fazla tüketiminde bağımlılık yapan kahve gün içerisinde sizi rahatsız edebilir. Öyle ki bağımlı olan insanlar gün içerisinde kahve içmediklerinde yorgun, bitkin ve baş ağrısı gibi durumlar yaşayabilir. Dolayısıyla kahve tüketiminizi kontrol altına almalısınız.

3-) Kahveye koyduğunuz şeker isteğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir ancak kahvenin faydalarından sonuna kadar yararlanmak istiyorsanız kahvenizi sağlıklı besinlerle birleştirmeli şekerden olabildiğince uzaklaşmalısınız. Kahve kreması ve şeker kullanmak yerine, tarçın, badem sütü ve hindistancevizi yağı gibi ürünler ekleyebilirsiniz.

4-) Kahve tüketimi saatinizi uyumadan en az 6 saat önce bitirmelisiniz kahvenin geç saatlere kadar tüketilmesi uykusuzluk problemleri ve uyku veriminin düşmesi gibi sorunlara yol açabilir.

5-) Kahve içmek yaralı olduğu gibi aç karnına kahve içmekten sakınmalısınız. Midede salgılanan asitler yiyeceklerin sindirilmesini sağlar. Eğer kahvaltı etmediyseniz midenizin sindireceği yemekler olmadığından kahve içmek midenizin dengesini bozabilir. Karnınız ağrıyabilir, mideniz yanabilir hatta reflüyle bile karşılaşabilirsiniz.

Hangi Kahve Türü Tercih Edilmelidir?

Spordan önce daha çok şekersiz ve sade kahveler tercih edilmelidir. Türk kahvesi bunlardan biri olarak seçilebilir. Yine filtre kahve de sade formuyla gün içinde sizi rahatsız etmeyecek bir tercih olabilir.

Yorum Yap