1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Türk Astronot Alımında Başvuru Şartları Açıklandı

Türk Astronot Alımında Başvuru Şartları Açıklandı

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türk Astronot’un uzaya gideceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, “Milli Uzay Programı’ndaki birincil ve en önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmektir. Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz. 2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz.” ifadelerini söyledi.

Adaylarda Aranan Mezuniyet Şartları Nelerdir ?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan son bilgilere göre Türk Astronot alımında adayların bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik alanlarda eğitim almış olması şartı aranacağı bildirildi. 

Adaylarda Aranan Fiziksel Şartlar Nelerdir ?

Uzay ortamına dayanıklı adaylar arasından yapılacak alımda bir dizi teste tabii tutulacaklar.

Adaylarda Tansiyon – Göz Şartı

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması veya cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi bekleniyor. Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.

Adaylarda Alkol – Sigara Şartı

Alınacak adayların alkol ve sigara kullanmaması herhangi bir hastalığı olmaması ve psikolojik rahatsızlığının olmaması gerekiyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Şu anda özel bir üniversitede Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı okuyorum. Uzun bir zaman Yazı+ için içerik ürettim. Artık emekliyim.

Yorum Yap