1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Türkiye’nin Milli Uzay Programı Açıklandı


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre Türkiye, ilk roketini 2023 gibi erken bir tarihte aya göndermeyi hedeflemektedir. Diğer amaçlar arasında bir uzay limanı kurulması da yer almaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Şubat Salı günü 10 yıllık bir uzay programını açıkladı. Ay’a Türk astronotları göndermek gibi hedefler bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, “2023 yılı sonunda yörüngeye uluslararası işbirliği ile fırlatılacak milli ve özgün hibrit roketimizle ilk zorlu iniş yapılacak” dedi. “İnşallah aya gidiyoruz” diye de sözlerine ekledi. Plan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk gelmektedir.

Erdoğan ayrıca bir uzay limanı inşa etme ve uydu teknolojisinde “küresel bir marka” yaratma planlarını da özetledi. Türkiye’yi küresel uzay yarışında üst lige taşıyacak olan bu yol haritasının başarıyla hayata geçmesini temenni ediyorum ”dedi.

Yapılan açılamada Erdoğan, programın bütçesine veya yol haritasına ilişkin ayrıntıları açıklamadı. Geçtiğimiz ay SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile Türk şirketleriyle uzay teknolojileri konusunda işbirliği yapmak üzerine konuştu. Ocak 2021’de Türkiye, Türksat 5A uydusunu SpaceX ile birlikte ABD’den yörüngeye fırlattı.

Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023’te “ay ile ilk teması” kurmayı planladığını söyledi. Erdoğan, misyonun ilk aşamasının “uluslararası işbirliği yoluyla” olacağını, ikinci aşamada ise Türk roketlerinin kullanılacağını da belirtmiştir.

Yorum Yap