Uzay

Venüs’te Yaşam Arayışı Yeni Bir Fon Desteği Sağlıyor

Komşu gezegenimizin üzerindeki bulutlarda olası biyolojik imzaların açıklanmasından bir gün sonra, büyük bir fon sağlayıcı daha fazla araştırma yapmak için para harcıyor.

 Bilim adamlarının Venüs bulutlarında fosfin gazının keşfedildiğini duyurmasından bir gün sonra , yaşamın potansiyel bir işareti, özel olarak finanse edilen yeni bir girişim, Venüs atmosferindeki küçük uzaylıların olasılığını araştıracak ve gezegen komşumuza bir keşif görevinin potansiyelini tartacak. . 

Rus girişimci ve bilim adamı Yuri Milner tarafından kurulan Breakthrough Initiatives yeni projeyi Salı günü bir sunumda duyurdu. 

Milner: “Dünyanın ötesinde herhangi bir yerde yaşam bulmak gerçekten çok önemli olacaktır” dedi. Cümlelerine devam eden Milner:”Ve Venüs‘ün hemen yanında olması göz ardı edilemez bir şans varsa, bu olasılığı keşfetmek medeniyetimiz için acil bir önceliktir.” açıklamasında bulundu.

Breakthrough , uzak uzaylı medeniyetlerden gelen potansiyel radyo sinyallerini arama çabalarına ve kendimizin ötesindeki en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri’ye minik bir uzay aracı göndermeyi amaçlayan Breakthrough Starshot’a da fon sağlıyor. 

Yeni Venüs çabası, genellikle biyo-imzalar olarak anılan, dış gezegenler ve Dünya’nın ötesinde yaşam belirtileri arayışında önde gelen bir bilim adamı olan MIT’den Sara Seager tarafından yönetilecek. 

Yazar hakkında

Makaleleri

Şu anda özel bir üniversitede Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programı okuyorum. Uzun bir zamandır Yazı+ için içerik üretiyorum.
Benzer Yazılar
Uzay

NASA'dan Venüs Gezegeni Açıklaması

NASA tarafından yapılan açıklamada “DAVINCI+” ve “VERITAS” adlarına…
Devamını oku
Uzay

NASA'nın Şimdiye Kadar Yaptığı En Hızlı Aracı

Parker Solar Probe, güneşin dış atmosferinde hızla ilerlerken saatte 330.000 milin üzerinde…
Devamını oku
Uzay

Elon Musk ve SpaceX Bugün SN15 Prototipini Fırlatacak

Musk’ın Starship roketinin en son versiyonu bugün Teksas’tan fırlatacak. Bugün…
Devamını oku
BLOG ABONELİĞİ
Gündemden Haberiniz Olsun
Yazı+ aboneliğinizi hemen şu anda ücretsiz olarak başlatabilir ve yeni yayınlanan tüm yazılardan anında haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir