1. Ana Sayfa
  2. Uzay

Venüs’te Yaşam Arayışı Yeni Bir Fon Desteği Sağlıyor


Komşu gezegenimizin üzerindeki bulutlarda olası biyolojik imzaların açıklanmasından bir gün sonra, büyük bir fon sağlayıcı daha fazla araştırma yapmak için para harcıyor.

 Bilim adamlarının Venüs bulutlarında fosfin gazının keşfedildiğini duyurmasından bir gün sonra , yaşamın potansiyel bir işareti, özel olarak finanse edilen yeni bir girişim, Venüs atmosferindeki küçük uzaylıların olasılığını araştıracak ve gezegen komşumuza bir keşif görevinin potansiyelini tartacak. . 

Rus girişimci ve bilim adamı Yuri Milner tarafından kurulan Breakthrough Initiatives yeni projeyi Salı günü bir sunumda duyurdu. 

Milner: “Dünyanın ötesinde herhangi bir yerde yaşam bulmak gerçekten çok önemli olacaktır” dedi. Cümlelerine devam eden Milner:”Ve Venüs‘ün hemen yanında olması göz ardı edilemez bir şans varsa, bu olasılığı keşfetmek medeniyetimiz için acil bir önceliktir.” açıklamasında bulundu.

Breakthrough , uzak uzaylı medeniyetlerden gelen potansiyel radyo sinyallerini arama çabalarına ve kendimizin ötesindeki en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri’ye minik bir uzay aracı göndermeyi amaçlayan Breakthrough Starshot’a da fon sağlıyor. 

Yeni Venüs çabası, genellikle biyo-imzalar olarak anılan, dış gezegenler ve Dünya’nın ötesinde yaşam belirtileri arayışında önde gelen bir bilim adamı olan MIT’den Sara Seager tarafından yönetilecek. 

Yorum Yap