1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Volkswagen ID.4 Elektrikli SUV İncelemesi


Yeni Volkswagen VW ID.4‘ten ne kadar heyecan duyacağınız, SUV biçimli bir ID.3 fikrini veya alternatif bir perspektiften tamamen elektrikli bir Tiguan fikrini ne kadar beğendiğinize bağlıdır. Çünkü VW’nin ikinci yeni çağ elektrikli aracı tam olarak budur.

Arazide kullanışlı gibi görünen, ancak çoğu zaman öyle olmayan arabaların küresel başarısı ve elektrik kullanmaya hazır olma durumunun artması, birçok insanın VW ID.4 crossover beklentisiyle heyecanlanacağını gösteriyor. Ve onu sürdüklerinde hayal kırıklığına uğramamaları gerekir.

VW ID.3 hatchback’in biraz sıradan ve sade göründüğü yerlerde, VW ID.4, aynı dingil mesafesine oturmasına rağmen çok daha şık, biraz daha geniş ve görsel olarak daha dengeli. Yeni crossover’ın içi de daha geniş, çok daha büyük bir bagaja sahip ve 0.28’de sürtünme katsayısı sadece marjinal olarak daha az kaygan.

Boyut açısından VW ID.4, 4,6 m uzunluğundaki T-Roc ve Tiguan arasındaki VW SUV aralığına düzgün bir şekilde giriyor, ancak dış boyutlar açısından Tiguan’a daha yakın – ve elektrik gubbinlerinin paketleme verimliliği sayesinde iç mekan daha da geniş. 

Şimdilik üretim versiyonlarını test ettik ve şuan yüksek First Edition satışa sunuluyor, ancak yakında Volkswagen bayilerinde bir dizi farklı ID.4 çeşitleri olacak.

VW ID.4 incelemesi:

Düşük ağırlık merkezi ve dengeli ağırlık dağılımı sayesinde VW ID.4,bir kırkayak gibi yolu kucaklıyor. İsteğe bağlı 21 inç lastiklerle bile, sürüş çoğu yüzeyde uyumlu kalır ve Konfor’dan Spor’a geçiş yaptığınızda da dağılmaz.

Bu 201bhp / 229lb ft versiyonu umduğunuz kadar hızlı değil. Gaz kelebeği tepkisi hattın dışında keskin, durdurma gücü güçlü ve mekanik gürültü minimum. 100 km üzerinde tek duyduğunuz ses, rüzgar sesidir.

Gerçekten sessiz, rahat bir sürüş ile sürülür. Bu, pil menziline yardımcı olacak ve aynı zamanda konfor odaklı kasada en iyisini ortaya çıkaracaktır.

Direksiyon kolonundaki bir geçiş anahtarı, rejeneratif frenleme seviyesini seçmenize izin verir. Düşük seçeneğini tercih ederseniz, erken boşa çıkarsınız, Yüksek seçenek ise tek pedallı sürüşü destekler.

Oturma pozisyonu hakkında söyleyeceklerimiz: Oldukça ayarlanabilirdir ve koltuklar rahattır, rakip Ford Mustang Mach-E’de oturacağınızdan çok daha alçakta oturmanıza olanak sağlar. Ayrıca büyük miktarda alan ve (açılır tavanı olmayan araçlarda) bol miktarda tavan boşluğu ve cep telefonunuzu koyabileceğiniz küçük cepler sunan arka koltuklara da özellikle değinmek gerek.

Tüm VW ID.4 modelleri piyasaya çıktığında, dört güç çıkışı seçeneği için bekleyin; Daha küçük kapasiteli 52kWh pil ile, 146bhp veya 168bhp elektrik motoru veya daha büyük kapasiteli 77kWh pil, 173bhp ve 201bhp ile.

Elektrik aralığı nasıl? VW ID.4 tek şarjla ne kadar ileri gidebilir?

Resmi menzil rakamlarının daha küçük pil için 342 km, daha büyük pil için 500 km, ancak gerçek dünyadaki kullanımdakinden daha az olmasını bekleyin. 77kWh test arabamız serin bir ilkbahar sabahı dolduğunda 350 km gösterdi, hayal kırıklığı yaratacak şekilde iddia edilen 500 km menzilinden biraz uzaktaydı.

Bu tek motorlu, arkadan çekişli modellere, 2021’de 262bhp ve 302bhp motor seçenekleriyle, çift motorlu, dört tekerlekten çekişli VW ID.4’ler katılacak. Bu yüksek performanslı elektrikli arabaların GTX rozeti olması da muhtemeldir.

Volkswagen’in 125kW hızlı şarj özelliğini tercih edin, doğru şarj noktasını bulun ve yarım saatte 320 km menzili yeniden kazanabileceksiniz. Standart olarak elbette 50kW şarj elde edersiniz.

Test arabamız mükemmel koltuklarla iyi bir şekilde donatıldı ve tam boy cam tavan siparişi verirseniz, aydınlık ve havadar bir iç mekan sağlar. Bu arabayı tercih edecek olursanız, kabin yüzeyi malzemeleri ID.3’lerden daha klas ve dokunmatik alt menüler aracılığıyla her şeyi aramak yerine sıcaklık, yardım ve sürüş modları için doğrudan erişim düğmeleri var.

Sunulan önyükleme alanı cömerttir. ID.4’ün yük bölmesi, arka koltuklar yerindeyken 543 litre bagaj alanı oluşuyor. Ama arka koltuklar katlandığında 1575 litreye kadar yer açılıyor. Ek olarak zeminin altında şarj kablolarını yerleştirmek için kullanışlı bölmeler bile var.

VW ID.4 Alınır mı?

Yani mükemmel bir araç değil. Ancak ID.3’ten daha çekici bir tasarıma ve daha hoş bir kabine sahip olan ID.4, geleceğin aniden günümüze ulaştığını hissediyor.

Çoğu zaman olduğu gibi, fiyat ID.4’ün ne kadar iyi sattığını belirleyecektir. Şimdiye kadar yalnızca gussied-up 1st Edition duyuruldu ve fiyatı da ortalama 450.000 TL oldu. 2021 ilkbaharında başlayacak ilk teslimatlarla şuanda siparişe açık.

Yorum Yap