1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Windows 11 Resmen Yayımlandı. İşte Detaylar…


Microsoft Windows 11, resmi olarak bugün (5 Ekim’de), yayımlandı. Windows 10 için uzun zamandır beklenen bu güncelleme, mevcut belirli sistemlere ücretsiz olarak sunulacak. Bu nedenle, çoğu Windows kullanıcısı…

Microsoft Windows 11, resmi olarak tanıtıldı. Windows 10 için uzun zamandır beklenen bu güncelleme, mevcut belirli sistemlere ücretsiz olarak sunulacak. Bu nedenle, çoğu Windows kullanıcısı, Windows 11’i resmi olarak nasıl indireceğini bilmek isteyecektir. Aşağıda, Windows 11‘i resmi olarak nasıl indireceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılı olarak açıkladık.

Windows 11 Resmi Olarak Nasıl İndirilir?

Evet, Windows 11 bugün resmen yayımlandı ancak tüm kullanıcılar için anında kullanılamayacak. Microsoft, güncellemeyi aşamalı olarak kullanıma sunacak. Dolayısıyla, cihazınıza bağlı olarak güncellemeyi almak için haftalar veya aylar beklemeniz gerekebilir.

Genel olarak, güncelleme önce en yeni cihazlara ve ardından eski modellere sunulur. Daha önce şirket, 2022 ortasına kadar tüm uygun cihazlara ücretsiz bir yükseltme sunmayı beklediğini belirtmişti.

Windows 10’dan Windows 11’e nasıl güncelleme yapılacağından bahsetmişken, fazla bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Yapmanız gereken tek şey sıranızı beklemek. Güncelleme cihazınız için hazır olduğunda, Windows Update yazılımından bir bildirim alacaksınız.

Bir şekilde bildirimi almazsanız, Windows Update’i açıp “Güncellemeleri kontrol et”i seçerek manuel olarak da arayabilirsiniz. Güncelleme mevcutsa, indirmeye tıklamanız yeterlidir ve indirme tamamlandıktan sonra Windows 11’in keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Güncelleme bildirimini almazsanız ve güncelleme Windows Update bölümünde de yoksa (2022’nin ortalarına kadar), bu muhtemelen cihazınızın uygun olmadığı anlamına gelir. Yine de Windows 11’i edinebilirsiniz, ancak manuel olarak indirmeniz gerekecektir.

Bilgisayarınız Windows 11 Gereksinimlerini Karşılıyor Mu?

Windows 11’i indirmeye başlamadan önce, sağlamanız gereken birkaç şey var. Bunlar:

  • Windows 10’un en son sürümünde olduğunuzdan emin olun (sürüm 20H1 veya üstü).
  • PC’nizin internete bağlı olduğundan ve sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olun.
  • Bir diğer önemli nokta ise cihazınızın Windows 11 donanım gereksinimleriyle uyumlu olmasını sağlamaktır.

Microsoft, Windows 11 için minimum donanım gereksinimlerini yayımladı. Bunlar arasında – iki veya daha fazla çekirdekli 1 GHz işlemci, 64 GB depolama, DirectX 12 ile uyumlu GPU, TPM sürüm 2.0, 64 bit uyumlu, Güvenli Önyükleme özellikli sistem beklenimi, 4 GB RAM, 720p bulunur veya daha büyük ekran, İnternet bağlantısı ve UEFI bulunmaktadır.

Teknik özelliklere çok dikkat eden bir kişi değilseniz ve özellikleri kontrol edemiyorsanız, özellikleri doğrulamanın basit bir yolu vardır. Genel olarak, dört yaşından küçük bir bilgisayar Windows 11 ile uyumlu olacaktır. İşleri daha da kolaylaştırmak için Microsoft yakında bir PC Sağlık Kontrolü uygulaması sunacaktır. Bu uygulama sisteminizi analiz edecek ve sisteminizin Windows 11 ile uyumlu olup olmadığını size bildirecektir.

Yorum Yap