1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Windows 11 SE ve Tüm Detaylar

Microsoft'un eğitim odaklı sürümü Windows 11 SE (School Edition) bizlere ne sunuyor?


Microsoft, yeni öğrenci odaklı işletim sistemi Windows 11 SE‘yi Ekim ayında Windows 11’in piyasaya sürülmesinin ardından 9 Kasım’da tanıttı. Microsoft’a göre Windows 11 SE, öğrenciler ve öğretmenler düşünülerek oluşturuldu. Windows bu sürümle beraber çocuklar için basit, dikkati dağıtmayan bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

Bu, Microsoft’un yaptığı ilk öğrenci odaklı işletim sistemi değil. Windows 10 S, Windows 10’un öğrenci odaklı modu gibi düşünülebilir. Ancak Microsoft, Windows 10’un bu sürümünün ebeveyn denetimlerine benzer şekilde yalnızca belirli uygulamaların indirilmesini engellediğini söyledi. Aksine, Windows 11 SE, özellikle uzaktan yönetime odaklanan ayrı bir işletim sistemidir.

Tüm dünyada birçok okul pandemi sırasında uzaktan öğrenmeye başladıktan sonra, okul çağındaki birçok çocuğun eğitimlerine devam edebilmesi için güvenilir donanım ve yazılıma erişim çok önemliydi. Microsoft, Windows 11 SE‘yi bunu göz önünde bulundurarak piyasaya sürdü.

Windows 11 SE

Windows 11 SE Nedir?

Windows 11 SE, Microsoft’a göre basitleştirilmiş bir tasarıma ve kontrollü uygulama kurulumuna sahip, bulut öncelikli bir işletim sistemidir. Yazılım sınıf odaklı olduğundan, bunu mağazalarda bulmanız pek olası değildir. Bunun yerine, Windows 11 SE, Microsoft‘un eğitim kuruluşlarına satmayı planladığı belirli Microsoft cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir.

Windows 11 SE Cihazlarında Hangi Uygulamalar Çalışır?

Microsoft Office, Teams, Minecraft for Education ve OneNote, tümü Windows 11 SE’ye önceden yüklenmiş olarak gelmektedir. Google Chrome ve Zoom gibi uygulamalar indirilebilir. Ancak, yalnızca yöneticiler diğer uygulamaları Microsoft Intune for Education aracılığıyla indirebilir ve yönetebilir. Microsoft, indirilebilecek altı uygulama türünün listesini de öne sürdü.

  • İçerik filtreleme uygulamaları
  • Test çözme “çözümleri”
  • Erişilebilirlik uygulamaları 
  • Etkili sınıf iletişimi uygulamaları 
  • Temel teşhis, yönetim, bağlantı uygulamaları 
  • Tarayıcılar

İşletim sistemindeki ayarların hiçbirini değiştirme imkanınız yok. Uygulamalar gibi, yalnızca yöneticiler bunları değiştirebilir. Yöneticiler ayrıca cihazı uzaktan silme seçeneğine de sahip olacak.

Windows 11 Nasıl Karşılaştırılır?

Temel fark, Windows 11 ve Windows 11 SE arasındaki, Windows 11 SE uzak IT yönetimi veya sınıf ayarları için tasarlanmıştır oysa, Windows 11, kişisel kullanım için tasarlanmış olmasıdır. Farklı amaçlar, kullanıcıların işletim sistemini nasıl edinebileceklerini ve sistemlerde hangi uygulamaların çalıştırılabileceğini etkiler. Windows 10’dan Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Ayrıca, Windows 11‘de uygulama sınırlaması bulunmamaktadır. Windows 11 SE’de yalnızca yöneticiler uygulamalar ekleyebilir ve o zaman bile sınırlı bir seçim arasından seçim yapabilir. Aksi takdirde, sistemler benzer şekilde görünür ve çalışır. 

Youtube kanalımıza buradan erişebilirsiniz.

Yorum Yap