1. Ana Sayfa
  2. İnternet

WordPress Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WordPress tema seçimi yaparken dikkat edilmesi gereke hususlar yazımızda...


WordPress temaları, sitenizdeki ziyaretçilere ne şekilde gözükeceğini belirlemektedir. Örneğin olarak web sitenizin ana sayfasına giren ziyaretçiler neler ile karşılaşacak, menü kısmı nerede olacak, yazı içi sayfanızda hangi alanlar bulunacak, kategoriler ne olacak, içerikler için yorum yapılabilecek mi, vb? İşte bütün bu özellikleri WordPress temaları sayesinde yapmanız mümkündür. Bundan 6-7 sene öncesinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok fazla tema vardı fakat 12-13 sene önce başlamış ayrıca hızla da büyüyen WordPress tema piyasası, geliştirilmiş özellikli temalara ücretsiz bir şekilde erişmeyi zor hale getirdi. Buna karşın şu anda bile çokça kaliteli ve aynı zamanda da ücretsiz temalar da mevcuttur.

Bazı açıklamalara ve araştırmalara göre ise WordPress, İnternet sitelerinin yüzde 25’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu kadar büyük kullanım alanına sahip olmasının temelde nedeniyse tema ve eklentiler ile kullanıcıların web sitesini geliştirmesine yardımcı olmasıdır. Örneğin WordPress tabanını kullanarak temel ve basit bir blog sitesi oluşturabileceğimiz gibi film sitesi de kurabilmek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken WordPress’i web sitenize kurup ve ardından gereksinimleriniz için en uygun WordPress temasını seçerek web sitenizde aktif hale getirmektir.

WordPress Tema Nasıl Seçilir?

WordPress tema seçmeden önce gereksinimlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Temel bir web sitesi oluşturmak ve fikirlerinizi yazıya dökmek isterseniz, WordPress’in olanak sağladığı ücretsiz temalara erişebilir ve hoş bir tema kullanabilirsiniz. Eğer çok daha farklı bir tema istiyorsanız, WordPress Tema gibi web sitelerinde listelerden sizin için en uygun temayı bulabilmeniz mümkün.

Temayı seçimi yaparken, çok fazla özellik olmamasına karşın dikkatli olmalısınız. Sebebi ise ne kadar çok özellik var ise, o kadar fazla sorun olma ihtimali var demektir. Gereksinimlerinizi karşılayandan daha fazla fonksiyonlu ve karışık yapılı bir tema belirlememek, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek sorunları en aza indirgemenizi yardımcı olacaktır.

Tema sağlayıcısını web sitesini kontrol ettikten sonrasında işinde profesyonelleşmiş bir sağlayıcı olup olmadığını, temasını WordPress versiyonlarına güncelleyip güncellemediğini ve WordPress tema kullanıcılarının problemleri ile ilgilenip ilgilenmediğini kontrol etmelisiniz. Çünkü bugünlerde büyük hayallerle ve emeklerle kurmuş olduğunuz temada ilerleyen zamanlarda bir problem çıkar ise, tema sağlayıcınızdan yardım istemek zorunda kalabilirsiniz.

Belirlediğiniz WordPress temanızın kodlarından bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz de size fayda sağlayacaktır. Çünkü çoğunlukla ücretsiz temalar ya da illegal şekilde dağıtılan temalarda internet sitenizde zarar teşkil edebilecek kodlar olabilir. Bu gibi durumlardan korunmak için en iyi yol, profesyonel sitelerden temayı satın almak veya indirmektir.

Eğer internet sitenize yatırım yapmayı ve uzun vade de bu siteyi kullanmak gibi bir planınız var ise, ücretsiz veya ücretli temaların yanında, web sitenize özel WordPress tema kodlatmayı da yani sıfırdan tema yaptırmakta bir opsiyon olarak düşünebilir. Normal satıştaki temalara göre daha yüksek bir maliyet ödeme yapmanız gerekebilir fakat özel tema yaptırmak ve kullanmak gereksinimlerinizi tamamen karşılayacak bir tema olacağı gibi, temayı yapanlardan destek ve yardım alabilecek olmanın rahatlığı ile bu yola rahatça çıkmanızı da sağlayacaktır. Tabii bu yöntemi seçerseniz, işinde uzmanlaşmış ve kullanıcıya uzun vade de destek vereceğini beyan eden bir tema yapımcısıyla çalışmanız daha faydalı olacaktır.

Yorum Yap