1. Ana Sayfa
  2. İnternet

WordPress ile Nasıl Blog Açılır?

WordPress tabanlı bir blog nasıl kurulur? Kurulum ve sonrasında izlemeniz gereken adımlar içeriğimizde...


WordPress ile kolay ve hızlı nasıl blog açabilirim gibi sorular sıkça görmekteyiz. Blog sitesi kurmak isteyenler için oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde WordPress’in açık kaynak kodlu olması ve halihazırda sistemi ile blog kurmak isteyenlere en avantajlı sistem olarak ön plana çıkmaktadır. WordPress tabanlı blog sitenizin kurulumunu tamamladıktan sonra sitenize sahipsiniz demektir.

WordPress İle Blog Açma- Adım Adım

Wordpress

WordPress ile adım adım nasıl blog açılır sorusu için iki cevabımız bulunuyor. Bunlardan birincisi; WordPress.org ile ücretsiz olarak açacağınız kısımdır. Bu durum WordPress ile ilk tanışma ve de nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz için yardımcı olacaktır. Fakat alan adınız (domain) wordpress.org uzantılı olmakta ve sunucunuz da son derece kısıtlı bir limite dahil olmaktadır. Bu şekilde WordPress kurallarıyla ters düşen bir site açtığınızda da web siteniz kapatılmaktadır.

İkinci ve çok daha doğru olan opsiyon domain ve hosting alarak web sitenizi açmaktır. Bunun için ilk olarak bir hosting ve domain firmasından alan adı ile sunucu sahibi olmanız gerekmektedir. Şu anda hosting firmaları WordPress web sitelere daha sorunsuz bir çalışma yapılması adına WordPress, hosting paketleri satışa sunmaktadır. Bu paketlerde yer alan sunucu özelliklerinin tümü WordPress’e entegre olduğundan çok çok fazla verim almanız kaçınılmaz.

Sunucuya ve alan adınıza karar verdikten hemen sonra size cPanel verileri iletilecektir. Eğer cPanel’e sahip bir hosting tercihi yaptıysanız iki şekilde kurulum yapmanız olağandır.

WordPress’in Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu için elinizde iki alternatif bulunmaktadır. İlk olarak FTP üzerinden WordPress dosyalarını yüklemek, diğeri bir opsiyon ise cPanel aracılığı ile WordPress kurulumunu yapmaktır. FTP üzerinden WordPress yüklemek için WordPress.org resmi web sitesi üzerinden indirmiş olduğunuz en son versiyonu FTP’ye atmanız ve alan adınıza tarayıcıya girerek kurulum işlemlerinizi başlatmalısınız. WordPress hazır sistem olduğu için kurulum ekranında gereken kullanıcı adı ve şifre gibi veriler girmeniz sonrasında seri bir şekilde kurulumunuz tamamlanacaktır.

Diğer bir opsiyon ise özellikle hosting ile birlikte entegre çalışması için cPanel üzerinden kurulum yapmanız olacaktır. Bunun için ise cPanel’e giriş sağlamanız akabinde Yüklemeler bölümünden WordPress’i seçmelisiniz. Kurulum otomatik olarak WordPress uzantılı olarak çıkacaktır. Bu kısımda çok dikkatli olmalısınız. Eğer ki kurulum uzantısını değiştirmezseniz sitenize giriş sağlayamazsanız, web siteniz alanadi.com/wp olarak açılacaktır. Bunu ortadan kaldırmak için ise wp uzantısını silmeniz durumunda direkt olarak alan adınıza kurulum yapmalısınız.

Alt alan adınıza kurulum gerçekleştiriyorsanız bu durumda ise alt alan adını kurulum ekranından tercih etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak blog sizin alt alan adınız olsun diyelim; alt alan adı oluşturduğunuz zaman WordPress kurulumu yapılacak dizin blog.alanadi.com olarak gözükmesi gerekmektedir.

İhtiyacınız olan kullanıcı adı, şifre, dil tercihi ve eposta ayarlamalarını da bitirdikten sonra kurulumunuz tamamlanacaktır.

WordPress Kurulumu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kurulumunuzu FTP veya cPanel üzerinden gerçekleştirdikten sonra gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kurulumun akabinde siteniz açılmıştır fakat bu hali ile pek güzel görünmeyecektir. Öncelikle ücretsiz veya ücretli tema yükleyerek web sitenizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Ücretli olan temalar daha çok gelişmiş olmaktadır. Ücretli olanları tercih etmeniz tavsiye edilir. Ek olarak ücretli olan temaları Import Demo opsiyonu sayesinde çok kısa süreler içinde kullanıma hazır duruma getirmeniz mümkündür. Temayı yükleyip akabinde ise gerekli eklentileri, bileşen düzenlemelerini de yaparak içeriklerinizi yayına almaya başlayabilirsiniz. Kurulumun sonrasında bütün işlemler WordPress yönetici panelinden sağlanmalıdır.

Youtube kanalımıza bir göz atmak isterseniz buraya tıklayarak erişebilirsiniz. En güncel içeriklerimizden ilk siz haberdar olmak isterseniz mail adresiniz ile abonelik oluşturmanız yeterli olacaktır. Siz değerli okurlarımızın düşünceleri bizim için çok önemlidir. Bu yüzden içeriklerimiz sonunda bulunan ifadeleri kullanarak veya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Takipte kalın, Yazı+ da kalın…

Yorum Yap