1. Ana Sayfa
  2. Gündem

WWDC 2021: Apple’ın Büyük Açıklamaları Arasında iOS 15, Android’de FaceTime, MacOS Monterey ve Daha Fazlası


Apple’ın WWDC 21 etkinliği 7 haziran günü (dün) Tim Cook’un bir açılış konuşmasıyla başladı ve söylentilere göre iOS 15 ve daha birçok heyecan verici Apple yazılım güncellemesinin ön izlemesini yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda tamamen sanal olan yıllık konferans 7 Haziran’da başladı ve 11 Haziran’a kadar devam edecek. İşte Apple’ın WWDC 21 etkinliğinin 1. gününde duyurduğu diğer her şey.

Apple’ın iOS 15, iPadOS 15, WatchOS 8 ve MacOS Monterey’i, şirketin yeni yazılımı duyurularının hemen ardından geliştiricilere sunma eğilimini takiben bugün geliştiricilerin kullanımına sunuluyor.

Apple, genel beta sürümünün Temmuz ayında kullanıma sunulacağını ve sonbaharda tam sürümün planlandığını belirtti. WWDC 21‘i youtube üzerinden izlemek isterseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yenilenmiş Safari

Apple’ın Mac üzerindeki web tarayıcısı, Apple daha hızlı ve daha iyi pil ömrüne sahip olduğunu iddia etse bile, Google’ın Chrome ve Mozilla’nın Firefox’una her zaman ikinci bir seçenek olmuştur.

MacOS Monterey’de Apple, Safari’yi daha şık hale getirerek ve cihazlar arasında daha fazla senkronizasyon özelliği ekleyerek elden geçirdiğini belirtti. Ayrıca Apple, sekmelerin cihazlar arasında senkronize edildiğini de ekled. iPhone’da Apple, sekme çubuğunu sayfanın üstüne değil altına taşıdığını ve aynı zamanda bunun ulaşmayı ve kullanmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Apple, Safari’nin masaüstü uygulama uzantılarını iPhone ve iPad’deki Safari’ye getiriyor. Apple, uzantıların bir iPhone, iPad ve masaüstünde kod paylaşabileceğini ve bunların geliştirilmesini de kolaylaştırabileceğini belirtti. Apple, iOS 15 güncellemeleriyle Siri ve HomePod Mini’yi evinizin daha büyük bir parçası yapmayı hedeflemektedir.

MacOS Monterey, Bir Sonraki Büyük Güncelleme

Apple’ın bir sonraki büyük Mac yazılım güncellemesi için özellikler listesine baktığınızda birçoğu iOS 15’te duyduklarınızdır. Örneğin hızlı paylaşım ve yeni FaceTime özellikleri. Apple’ın yeni Focus özelliği de mevcut.

Apple ayrıca iPad’lerini kontrol etmeye yardımcı olmak için Mac’lerine yeni bir “Evrensel Kontrol” özelliği ekliyor. Çalışma şekli oldukça basit, tek yapmanız gereken fare imlecini ekranın yanına getirmek ve diğer cihazı kontrol etmeye başlayacaktır. Apple, kes/kopyala/yapıştır işleminin de işe yaradığını, böylece bir Mac’ten bir öğeyi alıp diğerine getirebileceğinizi söyledi.

Apple, Universal Control’ün birden fazla cihazda çalıştığını, böylece isterseniz bir iPad, MacBook ve bir iMac’e aynı masa üzerinde bir görüntüyü sürükleyebilirsiniz. 

Siri Artık Eskisinden Daha Fazlası

Apple’ın sesli asistanı şimdiye kadar yalnızca iPhone’larında, iPad’lerinde, Mac’lerinde ve HomePod’larında kullanılabiliyordu. Şimdi Apple, Siri’yi cihazlarında da kullanılabilir hale getirmek için ortak şirketlerle birlikte çalışacağını söyledi. Yani örneğin akıllı termostatınızda mikrofon ve hoparlör varsa şirket buna Siri ekleyebilecek.

Apple, tüm Siri iletişimini evinizde tuttuğunu söyledi, böylece internet bağlantısına ihtiyaç duymak yerine her şey birlikte çalışacak.

Gizlilik için iCloud Plus

Apple, serisine yeni bir servis teklifi ekliyor, bu sefer mahremiyete odaklandı. Yeni iCloud Plus, bilgilerinizi web’den gizlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Örneğin, şirketlerin size spam göndermesini engellemeye yardımcı olmak için artık gizlenmiş e-posta adresleri oluşturacak. Siz internette gezinirken bilgilerinizi gizleyen bir “aktarma” sistemi yaratıyor. Apple, aktarma sistemini kullandığınızda, iki aktarma sistemi aracılığıyla internet trafiği göndereceğini ve bilgilerinizi Apple’dan bile gizleyeceğini söyledi. Apple, bu özelliklerin şu anda ücretlendirdiği fiyatlarla iCloud’a yerleştirileceğini söyledi.

iPad’de Uygulamalar Geliştirin

Apple’ın Swift Playgrounds uygulaması, insanlara kod yazmayı öğretmenin bir yolu olarak başladı. Ancak şimdi Apple, uygulamalar oluşturmayı da mümkün kılıyor.

Apple, iPadOS 15 ile insanların kod yazabileceğini, test edebileceğini ve hatta uygulamaları App Store’a gönderebileceğini söyledi. (Swift Playgrounds)

Apple, Xcode geliştirici araçlarını iPad’e eklemenin bir sonraki adımına henüz geçmedi, ancak bu kesinlikle buna yönelik bir hamle. Geliştiricilerin bu konuda nasıl hissettiğini görmek ilginç olacaktır.

Apple, iPad Çoklu Görevini Raflarla Yeniliyor

İPad’ler daha güçlü hale geldikçe, daha çok bilgisayara benzer hale geldi. Apple, iPad’i Mac dünyasına daha fazla itmeyecek olsa da, çoklu görevlerin çalışma şeklini yeniliyor. İPadOS 15 ile Apple, bir uygulama içinde açık “pencereleri” gösterecek bir “raflar” özelliği eklediğini söyledi. Bu nedenle, bir e-posta uygulamasında raflar, açık e-postalarınız veya taslak mesajlarınız olabilir. Apple, bunun iPad’de çoklu görevleri çok daha kolay hale getireceğini belirtti.

iPad’te Widget Yeniliği

Geçen yıl, iOS 14 ile Apple, iPhone’unun ana sayfalarına widget’lar ekledi. Bu yıl, Apple bunu iPad ile de yapıyor.

iPad tabanlı widget’ların da farklı bir havası var elbette. Apple, en yeni widget’larının daha büyük olabileceğini ve onlarla etkileşimi kolaylaştıracağını söyledi.

Apple ayrıca “Uygulama Kitaplığı” özelliğini iPad’e ekliyor. Ancak oraya ulaşmak için birçok kez sağa kaydırmanız gereken iPhone’un aksine, Apple “Uygulama Kitaplığı”nı alt yuvaya ekliyor.

AirPod’larımı Bul

Apple’ın AirTag’leri, cihazları izlemek için yeni bir yol sundu, ancak Apple’ın kendi aksesuarları söz konusu olduğunda, şirket bunu bir adım daha ileri götürüyor. Şirket, AirPods’un artık bir “bluetooth işaretçisi” göndereceğini ve böylece cihazların yakınında değilseniz AirPod’ları bulmanıza yardımcı olabileceğini söyledi. AirPods Pro söz konusu olduğunda Bul uygulaması, AirTag’lerde olduğu gibi konumlarını belirlemenize yardımcı olabilmektedir.

Apple, AirPod’lara da bir “ayrılık uyarısı” eklediğini ve AirPod’larınızı geride bırakırsanız telefonunuza bir bildirim gönderdiğini söyledi.

Apple Haritalar Artık Çok Daha İyi

Apple, bu yıl daha renkli görseller ve sürüş sırasında haritada yaya geçitlerini ve dönüş şeritlerini göstermek gibi daha fazla ayrıntıyla Apple Haritalar’ın görünümünü yenilediğini belirtti. Ayrıca, Apple Haritalarında yürüyüş yol tariflerine artırılmış gerçeklik de ekliyor.

Apple, FaceTime’ı iPhone Olmayan Kullanıcılara Getiriyor

FaceTime, kısmen varsayılan olarak yerleşik olması nedeniyle Apple ürünlerinde zaten popüler bir özelliktir. Ayrıca, SMS’ten farklı olmasına yardımcı olan uçtan uca şifreleme sunar. Bu yıl Apple, iOS 15’te bunun için bir dizi değişiklik planlıyor. En büyük değişiklik, FaceTime’ın web üzerinde çalışacak ve insanların Apple olmayan bir cihaz kullanıyorlarsa görüntülü sohbetlere katılmalarına izin verecek olmasıdır. Çalışma şekli, FaceTime kullanıcılarının arkadaşlarıyla bir bağlantı paylaşabilmeleri, ardından tıkladıkları ve ardından bir iPhone’daki FaceTime uygulamasına benzeyen bir web sayfasına götürülmeleridir.  Apple yazılım başkanı Craig Federighi, şirketin aramalara katılmayı kolaylaştıracak özellikler de eklediğini söyledi.

Yeni Sağlık Özelliklerine Sahip watchOS 8

Apple, geçtiğimiz yıl WatchOS 7 ile büyük bir başarı yakalamıştı. Şimdi ise watchOS 8’i Apple Watch kullanıcılarına tanıttı. WatchOS 8’in Temmuz’da herkese açık beta sürümünün yayınlanması bekleniyor.

Apple konferansta gün boyunca nefes almanızı sağlayan Nefes (Breathe) uygulamasının yenilenmiş animasyonlarla birlikte yepyeni bir tasarıma kavuştuğunu gösterdi. Rahatlamanıza yardımcı olacak yeni animasyonlar ve diğer özellikler geliyor.

Apple, Fitness uygulaması için tai chi ve pilates gibi daha fazla egzersiz türünün geldiğini açıkladı. Apple Watch’un Sağlık uygulaması, uyurken solunum hızınızı açıkça takip edecek ve normal düzeninizin dışındaysa sizi bilgilendirecek.

Watch’un kadranında iPhone’un portre moduyla çekilmiş bir fotoğrafı kullanmanıza ve arkasındaki metin ve diğer bilgileri katmanlamanıza izin verecek yeni bir saat yüzü gelecek. Apple, hangi metnin gösterileceğini ve görüntünün kendisiyle nasıl bütünleştiğini özelleştirebileceğinizi söylüyor.

WatchOS 8, belirli bağlamlarda size bildirim göndermek için uygulamaları veya kişileri seçmenize olanak tanıyan yeni odak modu da dahil olmak üzere iOS 15’te gelen bazı yeni özellikleri kazanacak. Apple, Seri 6 akıllı saatinin UWB radyosunu kullanarak araba anahtarı desteği için destek alacağını söylüyor. AirTags gibi diğer Apple cihazlarını bulmak için saatinizi de kullanabileceksiniz.

Akıllı ev aygıtlarını Apple Watch’tan kontrol etmenizi sağlayan Ev uygulaması, yaygın olarak kullanılan cihazlara daha fazla kısayol ve güvenlik kameralarından gelen kamera akışlarını görüntüleme yeteneği ile watchOS 8 için yeniden tasarlanıyor.

Yakın zaman diliminde yağış ve fırtına uyarıları da dahil olmak üzere bir dizi başka yeni özellik de geliyor. Haritalar, Odak, Şu An Çalınan, Telefon, Podcast’ler, Kronometre, Zamanlayıcılar ve Sesli Notlar dahil olmak üzere daha fazla yerel uygulama Apple Watch’un her zaman açık ekranından yararlanabilecek. Apple, üçüncü taraf uygulamaların da bu özellikleri kullanması için bir API sağladığını söylüyor.

Son olarak, Apple Watch’ta birden çok eşzamanlı zamanlayıcı ayarlayabilecek ve onlara benzersiz adlar verebileceksiniz. 

Apple, WatchOS 8 güncellemesinin Seri 3’ten itibaren tüm cihazlara geleceğini belirtiyor.

Bu arada eğer yakın bir zamanda Apple Watch almayı düşünüyor ve hangi modelin sizin için daha uygun olduğuna karar veremiyorsanız blogumuzda ve youtube kanalımızda yayınladığımız Apple Watch SE incelemesine göz atabilirsiniz.

Apple Watch SE ürün incelemesine gitmek için buraya tıklamanız yeterli.

Yorum Yap