1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Yalnızlık Duygusu Nasıl Yenilir ?


Yalnızlık duygusunun her bireyin içinde var olan ve düşünmesi, yüzleşmesi hepimiz için korku uyandıran bir duygudur. Erich Fromm yalnızlık duygusunun tüm korkuların kaynağı olduğunu, yalnız olmanın her şeyden korkmak, insana özgü güçleri kullanamamak anlamına geldiğini iddia eder.

Bu sebeple insanı yalnız olmayı istemez. Kaçabildiği ölçüde bu duygudan kaçar, ancak tüm kaçışlar bireyi olduğundan daha yalnız ve içinden çıkılamaz bir kaosun içine sürükleyecektir.

Doğru çözümün yalnızlık duygusundan kaçmak değil, onunla yüzleşmek ve doğru çözümü sunarak ondan korkmamayı öğrenmekte gizlidir.

İnsanları ve nesneleri kendi gücüyle kavramak yalnızlık hissinin baskın halini aşmakla mümkündür. Yalnızlık duygusu utanma ve suçluluk duygusuna da neden olur. İnsanların sevgi ile birleşmesi gerçekleşmeden yalnızlığın yenile bilmesi mümkün değildir. Utanma ve suçluluk duygusu sevgi ile birleşmeyi sağlayamadığımızda ortaya çıkmaktadır.

Yalnızlık Duygusundan Kurtulmanın Yolları

Pratik ve hap bilgiler sayesinde bu derin duygudan kurtulmayı bekliyorsanız, ne yazık ki sizi hayal kırıklığına uğratacağız.

Varoluşun başından itibaren süregelen bu his insanlığın üzerinde mesai harcaması gereken durumlardandır. Yani tek seferde ve tek hareketle kurtulmak mümkün olmayacaktır.  Ancak zaman ve emek yalnızlık duygusunun siz de yarattığı kötü etkiyi kıracak ve yavaş yavaş silinmesini sağlayacaktır.

Kendiniz Sevin

Çoğumuz olduğumuz insanı yani kendimizi sevmeyiz, kendimizi sevmemizi de bir başka insanın varlığına bağlarız. Yapmamız gereken hiç kimse yokken de kendimize değer vermek ve kendimizi sevmektir.

Böylece yalnızlık hissi bizi alt etmeyi başaramayacaktır.

Kaliteli Zaman Yaratın

Sürekli bir şey yapmak kaliteli zaman geçirmek demek değilken, boş oturmak da kalitesiz zaman geçirmek anlamına gelmemektedir. Düşünmeye, sakinleşmeye ve eğlenmeye zamanlar ayırın her gün kendinizle bilinçli olarak yalnız kalın.

Sevmeyi Öğrenin

Sevginin tanımını herkes yapar ama özünde sevgi nedir pek bilmeyiz. Gerçek sevgiyi kendi dilinizde kendi kalbinizde keşfederek yalnızlık duygusunu ezip geçebilirsiniz. Herkes aynı dilde nefret etmez, herkes aynı şekilde sevmez,  şahsınıza münhasır olduğunuzu unutmayın.

Bağımlı Değil Bağlı İlişkiler Kurun

İkili ilişkilerinizde bağımlı tavırlar sergilemeyin. Sen olmazsan ölürüm yapamam yaşayamam düşünceleri aklınıza yaklaştırmayın.

Bağlı kalın ancak bir varlığa bağımlılık algınızı kırın.

Kulaklarınız Kapatın

Her söyleneni duymak, her anlatılanı dinlemek, her şeye kulak kabartmak kişisel karmaşanızı arttırır.  Bazı zamanlarda duymamayı da öğrenerek yalnızlığın üstesinden gelebilirsiniz. Çok kalabalıkta kalmanın ezici günüden ve kıyıda kalmanın ezikliğinden kurtulmanın yolu kendinize gösterdiğiniz çabadan ve verdiğiniz emekten geçmektedir.

Yorum Yap