1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Faydaları


Yeni bir yabancı dili öğrenmek, o dilde okuma ve yazmayı öğrenmekten daha fazlasıdır. Metnin anlamını nasıl yorumlayacağınızı, dilin gramerini nasıl anlayacağınızı ve uygun kelimeleri ve konuşma dilini nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Tüm bu beceriler ikinci bir dil öğrenilerek öğrenilir. O dilde resmi dersler ve ders kitapları alarak bir yabancı dili hızlı bir şekilde konuşmayı öğrenebilirsiniz, ancak anadili olan insanlarla gerçekten nasıl iletişim kuracağınıza dair tam resmi elde edemezsiniz. Temel bilgileri kelimeleri ezberleyerek öğrenebilirsiniz, ancak onlarla nasıl iletişim kuracağınızı gerçekten öğrenmek istiyorsanız, konuşmalarını duymanız gerekir. Doğru araçlar ve zamanla veya çevrimiçi kurslar ile bunu kolayca yapmayı öğrenebilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda genel beyin fonksiyonunuzu da geliştirir. Dil dersleri aldığınızda, kelime dağarcığınızı geliştirmeye ve gramer kurallarını öğrenmeye odaklanırsınız. Ancak, okuma, yazma, konuşma ve yorumlamanın bir kombinasyonu yoluyla bir dil öğrendiğinizde, zihinsel sürecinizi, hafızanızı ve dinleme becerilerinizi de geliştirirsiniz. Sonuç olarak, daha fazla bilgiyi saklayabilir ve hatta bir dilden diğerine zorlanmadan tercüme yapabilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenmek Neden Önemlidir?

Kariyeriniz için dil öğrenmeyi düşünmenizin bir başka nedeni de, iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmasıdır. Dil dersleri alan çoğu insan aynı zamanda bir veya iki yabancı ülkede konuşma ve yazma pratiği yapar. Her iki dilde de konuşma ve yazma konusunda ne kadar iyi olursanız, yurtdışına iş veya eğlence amaçlı seyahat ederken o kadar rahat olursunuz. Evden uzaktayken tamamen rahat olmanız imkansızdır ve olduğunuz bölgede yerel dili iyi derecede kavramak size rekabetin geri kalanında bir avantaj sağlayacaktır.

İkinci bir dil öğrenmenin birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi, kelime dağarcığınızı ana dilinizin kapsamı dışında genişletmeye yardımcı olmasıdır. İki veya daha fazla dil için eğitim aldıysanız, muhtemelen anadili İngilizce olan kişilerin çoğundan çok daha geniş bir kelime dağarcığınız olacaktır. Bu ekstra kelimeleri günlük yaşamınızda ve diğer insanlarla sohbetlerinizde kullanabilirsiniz. Bu durum, işinizi ve çalışmalarınızı da daha iyi yapmanıza yardımcı olabilir, çünkü daha önce bilmediğiniz yeni şeyler hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Başka bir dil öğrenmenin üçüncü faydası, yabancı dil becerilerini anlamayı daha kolay bulmanızdır. Sözlü ve yazılı dile daha iyi hakim olacak ve o dilin kültürünü de anlayabileceksiniz.

Gördüğünüz gibi, bir yabancı dil öğrenmek için birçok neden var. Birincil sebep, bu dil becerilerine sahip olmayan ve sizi iş başvurularında diğer insanlara göre daha avantajlı hale getirmesidir. Bu dil becerilerine sahip olmak, çalışacağınız şirkette veya ilgili bir alanda daha yüksek ücretli bir pozisyona başvururken size diğerleri ile rekabet avantajı da sağlayacaktır.

Yorum Yap