1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Yeni Tartışmalı Gizlilik Politikasından Sonra Binlerce Kişi WhatsApp’ı Sildi, Elon Musk ise Signal Uygulamasını Öneriyor


Geçtiğimiz günlerde WhatsApp, verilerini ana şirketi Facebook ile paylaşacağını ve kullanıcıların yeni şartları kabul etmemesi durumunda, dünyanın dört bir yanındaki yüz binlerce kullanıcının hesaplarını silineceğini belirterek hizmet şartlarını ve gizlilik politikasını güncellemiştir.

Kullanıcıların platformu kullanmaya devam etmek için 8 Şubat 2021‘e kadar bunları kabul etmesi gerekmektedir. Bugün, güncellenmiş politikayı kabul etmek için son gün olup politikayı kabul etmemeniz durumunda hesabınız silinecektir.

Yeni politika, WhatsApp kullanıcılarını rahatsız etti ve insanların WhatsApp’ı silmelerine, silmeyi planlamalarına ve daha fazla şifreleme sunan bu tür diğer açık kaynaklı uygulamalar olan ‘Signal” ve muadili olan Telegram‘a geçmelerine neden olan bir sosyal medya öfkesi dalgasını başlamıştır.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ise Signal uygulamasını kullanacağını attığı bir tweet ile belli etmiştir.

Perşembe günkü kayıt yoğunluğundan ötürü, Signal‘in yeni kullanıcı hesaplarını etkinleştirmek için gereken doğrulama kodlarını göndermeyi geciktirmesine neden oldu. Yine de, kar amacı gütmeyen kuruluş, faaliyetteki artıştan çok mutlu olduğunu söyledi. 

Önemli Politika Değişiklikleri

WhatsApp, uçtan uca şifreli olduğunu iddia etse de, mesajlarınız, Facebook ile veri paylaşımını açıkça kabul eden yeni politikayı yayınladı. WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, kullanıcılar “üçüncü taraf hizmetlerine veya hizmetlerimizle entegre olan diğer Facebook şirket ürünlerine güvendiklerinde, bu üçüncü taraf hizmetlerinin sizin veya başkalarının onlarla paylaştıkları hakkında bilgi alabileceğini” belirtmektedir.

Yorum Yap