1. Ana Sayfa
  2. Genel

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım


Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusu ülkemizde son zamanlarda genç kesimler tarafından sorulmaya ve araştırılmaya başladı. Öncelikle yurt dışında çalışmak ve iş bulmak çok kolay olmadığını belirleterek konuya girmek istiyorum. Bu içeriğimizde yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusunu net, kısa ve bilgilendiri şekilde sizlerle paylaşacağız.

Yurt dışında çalışmak için en kolay yöntem nedir?

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusundan önce aslında yöntemlere göz atmak gerekiyor. Sizin sahip olduğunuz bilgi, beceri ve diğer özellikleriniz ile birlikte en kolay yöntem ne olabilir buna göz atalım.

Yurt dışında çalışmak için en kolay yöntem nedir?
Yurt dışında çalışmak için en kolay yöntem nedir?

Yurt dışına çıkmanın en kolay yöntemi; AB vatandaşlığına sahip olmak veya AB vatandaşlığı olan bir kişi ile evli olmak. Günümüzde Avrupa’ya gitmenin en kolay iki yöntemidir. :) Çünkü AB vatandaşları Avrupa Birliği içerisinde olan neredeyse tüm ülkelerde yaşama ve çalışma izni bulunuyor. AB vatandaşı eşi ise bu ülkelerde belirli süre sonra aile birleşimi yaparak, aynı şartlara sahip olabiliyor.

Vasıfsız olarak yurt dışında çalışmak için ne yapmalıyım?

En çok merak edilen sorularadan biri, herhangi bir uzmanlık alanım yok vasıfsız olarak yurt dışına gidebilir miyim sorusudur. Vasıfsız olarak yurt dışında iş bulmak oldukça zordur. Çünkü, işletmeler Türkiye’den veya herhangi bir ülkeden getireceği çalışanın niteliklerine göre inceler ve seçimini yapar.

Eski zamanlarda yurt dışında iş bulmak kolay ve zahmetsiz olduğu söyleniyor. Fakat günümüzde durum çok farklı, bu yüzden vasıfsız olarak iş bulmak çok zor. Ancak yine yukarıda bahsettiğimiz gibi, Avrupa Birliği vatandaşlığınız varsa veya eşiniz Avrupa Birliği vatandaşlığı bulunuyorsa vasıfsız olarak iş bulma ihtimaliniz yüksektir.

Yurt dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım
Yurt dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım

Yurt dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım diyorsanız, bu sorunun net bir cevabı veya platformu yoktur. Aşağıda yurt dışında çalışmak için iş bulabileceğiniz birkaç platform bilgisi paylaşacağız.

  • Sosyal Medya Grupları, Sayfaları veya Profilleri

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusunun aslında Türkçe kaynaklı ve iletişim konusunda problem çekilmeyecek birinci yolu sosyal medya platformlarıdır. Platformlarda özellikle Türkiye’den daha önce oraya gitmiş ve iş arayan yüzlerce kişi bulabilirsiniz.

  • Linkedin İş İlanları 

Linkedin’de birçok ülkede ve yüzlerce alanda iş ilanlarını bulabilirsiniz. Fakat Linkedin ve benzeri iş bulma platformlarında genellikle İngilizce veya iş aradığınız ülkenin dilini bilmek gerekiyor. İş bulma konusunda rakibiniz çok fazla olacağından dolayı buradaki profil ve CV’nizi çok titiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Linkedin: https://www.linkedin.com/

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım sorusunu kısa ve net bir şekilde cevaplamaya çalıştık. Sizlerde deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşırsanız çok seviniriz. İnternet sitemizde bulunan son içerikleri incelemek için tıklayınız.

Yorum Yap